Mała architektura miejska

Architektura miejska ulega ciągłej zmianie

Otoczenie, w którym każdego dnia wiele osób spędza mnóstwo czasu, ulega stopniowemu przeobrażeniu, które trudno zauważyć na co dzień, jednak z dłuższej perspektywy widoczne są istotne różnice. Przestrzeń miejska przestała być zlepkiem przypadkowych elementów, stała się przemyślaną kompozycją, w której wszystko do siebie pasuje. Dzięki ciężkiej pracy projektantów zajmujących się aranżacją krajobrazu miejskiego możemy się cieszyć ładnym, harmonijnym otoczeniem.

Elementy małej architektury miejskiej- uliczne kosze na śmieci i na psie odchody, ławki uliczne, parkowe, siłownie zewnętrzne i wiele innych

uliczne kosze na śmieciObraz architektury miejskiej tworzy wiele elementów. Przede wszystkim są to budynki. Istotny wpływ na nasze postrzeganie krajobrazu miejskiego ma to, czy tworzą go nowoczesne, szklane wieżowce, czy może tradycyjne, powojenne kamienice. Kolejną kwestią, która także jest niebywale istotna, są drogi oraz zieleń i roślinność. Zupełnie inaczej odbieramy krajobraz miejski przy zatłoczonych ulicach niż w otoczeniu bogatej roślinności. Jednak oprócz tych istotnych elementów ważne są także elementy małej architektury miejskiej, jak uliczne kosze na śmieci, ławki uliczne i ławki parkowe czy nawet kosze na psie odchody. Uliczne kosze na śmieci są dla nas tak standardowym elementem, że często nie zwracamy na nie uwagi, jednak one też ulegają stopniowej przemianie. Stają się coraz ładniejsze, nie są to już zwykłe, brzydkie uliczne betonowe kosze na śmieci, a ładne i schludne kosze charakteryzujące się dodatkowymi funkcjonalnościami oraz możliwością łatwiejszego utrzymania ich w czystości.

Nieodzowny element miejskiej przestrzeni, czyli ławki uliczne i parkowe

ławki miejskieElementem, na który zwracamy większą uwagę niż na miejskie kosze na śmieci są bez wątpienia ławki miejskie i ławki parkowe. Od tego, czy są one czyste, zadbane i ergonomiczne, zależy nasz komfort w wielu sytuacjach, na przykład podczas długich spacerów ławki parkowe bywają wybawieniem dla zmęczonych nóg. Podczas oczekiwania na autobus lub tramwaj, szczególnie jeśli jesteśmy zmęczeni długim dniem w pracy, ławki uliczne czy tez ławki przystankowe ratują resztki naszej energii. Ławki drewniane sprawiają z reguły najlepsze wrażenie, jednak nowoczesne ławki miejskie zrobione z metalu lub ze stali nierdzewnej są coraz bardziej zachęcające i popularne. Oprócz tego, możemy cieszyć się ładnym otoczeniem podczas codziennego poruszania się w przestrzeni miejskiej.

Nie tak istotne z perspektywy aranżacji krajobrazu miasta, jednak dla właścicieli psów bardzo ważne, są kosze na psie odchody. Niejednokrotnie uratowały one spacerowiczów przed koniecznością niesienia nieapetycznego woreczka. Kosze na psie odchody także coraz lepiej wpisują się w miejski krajobraz, są schludne i dyskretne, często zawierają też dozowniki, w których znajdują się torebki na psie odchody, dzięki czemu wszystko odbywa się szybko, łatwo i bezproblemowo.

Jak widać, na nasze otoczenie składają się nie tylko budynki i ulice, czy parki, ale też mała architektura miejska której elementami są kosze na śmieci, ławki uliczne i ławki parkowe, stojaki rowerowe i parkingi rowerowe czy nawet kosze na psie odchody. Elementów tych jest więcej, warto więc zwrócić uwagę na nasze miejskie otoczenie.

Powinniśmy cieszyć się, że nasze miejskie otoczenie przestaje być szare i pełne przypadków, a staje się doskonałą kompozycją, niemal scenerią dla naszego codziennego życia.

Fobar Producent koszy na śmieci i innych elementów małej architektury miejskiej

Zapisz

Zapisz