Uliczne kosze na śmieci i ich znaczenie w przestrzeni miejskiej

Poruszając się po mieście najczęściej znaczenie dla nas ma, aby droga była możliwie łatwa i szybka do pokonania, żeby nie była uczęszczana przez tłumy innych przechodniów lub by prowadziła w pobliżu interesujących nas obiektów jak restauracje, sklepy czy kina. Wizyta w parku najczęściej kojarzy się ze świeżym powietrzem, ładnym widokiem kojącej oczy zieleni i przestrzenią dla zażycia rozrywki.

Każde miejsce do którego się udajemy najczęściej i w którym przebywamy najczęściej ma dla nas znaczenie, świadomie zdajemy sobie sprawę z ich znaczenia i wagi. Mało kto jednak dostrzega, że wszędzie tam są niezauważone kosze na śmieci.

Warto jednak uświadomić sobie, że bez nich wszystko co jest dla nas ważna straciło by bardzo wiele ze swoich walorów estetycznych. Chodniki zawalałyby zwały śmieci, parki straszyłyby duchami torebek plastikowych, kubków po jogurtach czy puszek po napojach lub piwie. Nasz Przyjaciel Kosz sprawia, że nie musisz upychać po kieszeniach opakowań po słodyczach czy okupować rąk pustą butelką po coli, lub co gorsza, ukradkiem się rozejrzawszy, wyrzucił powyższe na bruk. To właśnie ich cichej walce o ład i porządek zawdzięczamy, że z przyjemnością i wygodą możemy korzystać z dobrodziejstw naszych miast.

Dodatkowe walory

Kosze na śmieci mogą kojarzyć się z czymś niezauważalnym lub obskurnym. Złem koniecznym, elementem krajobrazu pełniącym przydatną funkcją, lecz niestety szpetnym w formie. Okazuje się jednak, że przy odrobinie wyobraźni i pomysłowości projektantów, obdarzonych zmysłem artystycznym, kosze na odpadki mogą zmienić się w coś co wręcz doda uroku otaczającej nas rzeczywistości.

Forma i materiały z jakich są wykonane nie tylko mogą komponować się z miejscem, w którym stoją, ale wręcz stać się industrialnym działem sztuki, które przyciągnie wzrok lub zaciekawi przechodniów. Warto zwrócić uwagę, że kosze na śmieci to nie tylko użyteczność, lecz również dopełnienie całości jaką jest miasto.