Znaczenie miejsc siedzących w przestrzeni ulicznej

Miejsca siedzące w przestrzeni publicznej to wciąż powracający temat, który jest problemem dużych miast. Ławki w parkach, przy skwerach, czy na ulicach znacząco ułatwiają życie mieszkańcom, a także mają ogromny wpływ na ich aktywizację. Jak to możliwe?

Wszyscy kochają parki

Brak miejsc siedzących jest zazwyczaj najbardziej odczuwalny w okolicach miejskich parków, skwerów i ogrodów, przede wszystkim w lecie. Zielenią i cieniem chętnie cieszą się rodzice z małymi dziećmi, osoby spacerujące z psami, oraz seniorzy. Ławki w parkach umożliwiają im odpoczynek podczas spaceru, spożycie posiłku, czy przeprowadzenie dłuższej rozmowy. Dla starszych osób ławki parkowe są często tym, co przesądza, czy w ogóle wybiorą się na spacer. Pamiętajmy, że dla starszych osób wycieczka do parku jest sporym wyzwaniem kondycyjnym. Możliwość skorzystania z ławki to dla nich gwarancja odpoczynku i regeneracji sił.

Dzieci na świeżym powietrzu

Współcześni rodzice często narzekają, że ich dzieci niechętnie bawią się na świeżym powietrzu. Często jedną z przyczyn jest właśnie brak ławek w najbliższej okolicy. Pociechy grające w piłkę chętnie przysiadłyby na ławce, aby odpocząć. W dobie smartfonów, o wiele wygodniej im wspólnie zagrać w grę czy oglądać filmy w Internecie. Ławki ułatwiają też wyjście na podwórko rodzicom małych dzieci, którzy mogą tam spędzać z nimi całe dnie, nie martwiąc się o ból nóg, czy dźwiganie zabawek, które mogliby odłożyć na ławkę.

Lokalne społeczności

Ławki uliczne mają też ogromny wpływ na budowę lokalnych społeczności. Sąsiedzi, których nie łączy na co dzień zażyła znajomość, chętnie zamieniają ze sobą dwa słowa, mijając się w drodze do sklepu, odstawiając na ławkę ciężką torbę. Maluchy harcujące na placach zabaw chętnie zagadują odpoczywających na ławkach staruszków. Na parkowej ławce często zaczynają się też przyjaźnie właścicieli psów, którzy czekają, aż ich pupile skończą zabawę. Okoliczni mieszkańcy nawiązują różnego rodzaju więzi, przez co wszyscy czują się bezpieczniej na swoim osiedlu.